בואו נשים את הקלפים על השולחן, כל אחד יסבול מדיכאון במהלך חייו. ההבדל בין האנשים השונים היא רמת הדיכאון ומשך הזמן וכמובן האם מדובר במקרה חד פעמי או שמא מדובר בדיכאון כרוני.
הדיכאון יכול להגיע בכל שלב וגיל בחיים. ישנם סוגי דיכאון שונים (מדכדוך ועד פסיכוזה) ועל שיכולים לעבור הן באופן טבעי (כמו דכדוך אחרי לידה) או על ידי טיפול תרופתי מאסיבי. הדיכאון משפיע לרוב על רמת התפקוד הכללית ועל כל תחומי החיים (בית, משפחה, עבודה).

כאמור, צוותי רפואיים מאבחנים דיכאון על פי מספר מדדים כמו: עצב, חוסר מנוחה וחרדה, שינויים בתיאבון, קשיים בריכוז, ירידה בתשוקה המינית, שינויים בשינה, חוסר תקווה מחשבות אובדניות ועוד ומשך זמן שהדיכאון נמשך. דיכאון נחשבת מחלה בעלת תסמינים ותופעות לוואי רגשיות, פיזיות ומחשבתיות (פירוט בהמשך) וניתן לטפל בדיכאון בעזרת תרופות נוגדות דכאון, טיפולים פסיכולוגיים משולבים ותוספי תזונה ספציפיים שהוכחו כפעילים.

הרפואה המודרנית לא יודעת עדיין את הסיבות להתפרצות מחלת הדיכאון ומשייכת אותה לגורמים תורשתיים, לחוסר איזון הורמונלי, חוסר איזון נוירולוגיולאירועים טרגיים וטראומטיים- כל אחד מהגורמים יכול להשפיע ביחד ובנפרד על התפרצות המחלה.
תופעות הלוואי של הדיכאון באות לידי ביטוי בעייפות, עצבות ודכדוך, אי שקט, קושי בריכוז, הפרעות שינה או שינה מרובה, חוסר חשק מיני, חוסר עניין בפעילויות שפעם עניינו ואף במחשבות על המוות. על פי נתוני קופות החולים בארץ כ- 10% מהאוכלוסייה מאובחנת במחלת הדיכאון הקליני ברמה בינונית ומעלה ומטופלת בהתאמה.

על מנת לאבחן דיכאון, יש לפנות לרופא מטפל (גם רופא משפחה ולא רק פסיכיאטר), לעבור בדיקות גופניות ובדיקות דם כדי לשלול מחלות או תסמינים גופניים המשפיעים. אף על פי שמדובר במחלה שכיחה, חשוב לאבחן אותה בזמן כדי שלא תחמיר. כאשר מדובר בדכדוך (כתוצאה משינוי משמעותי בחיים) לעיתים הדכדוך עובר לבד ותוך תקופת זמן קצרה של כשבועיים, אך במידה ולא, יש צורך להתייעץ עם בעל מקצוע שימליץ לאחר האבחון על טיפול תרופתי, טיפול פסיכולוגי או תוספי תזונה ייעודיים.
תרופות נוגדות דיכאון עובדות באופן על חוסר האיזון של המתווכים הנוירולוגיים סרוטונין ונוראדרנאלין ומשפרות את איזונם במוח. פעילותם יעילה אך לוקחת 4-6 שבועות לפני שמתחילים לחוד בשיפור. התרופות יעילות אך יש להן תופעות לוואי כמו: חוסר תפקוד מיני, עליה במשקל, בעיות שינה, בחילות וגם חוסר ריכוז.

היום יש אפשרותצמחית לשינוי והקלה בדיכאון ודכדוך. אחת מהן היא על ידי נטילת תוספים המגיעים בצורה של כדורים וקפסולות טבעיות המכילות זעפרן, כורכום וויטמינים ממשפחת ה- B (כמו חומצה פולית). שילוב של צמחי מרפא אלו פועלים על הנוירונים שבמוח ומחזירים איזון ברמות הנוירוטרנסמיטרים ולהקלה בתסמיני דיגאון קליני קל עד מתון.

מאז שנת 2001 נערכו מעל ל- 120 מחקרים קליניים בכל העולם שהוכיחו כי לזעפרן יכולת הקלה בסמני הדכאון הקל עד בינוני, ברמה המשתווה לתרופות נוגדות דיכאון (כמו פרוזאק) ממשפחת SSRI. עוד עולה מהמחקרים כי שימוש תדיר ויום-יומי בספרוקס מקנה תחושה טובה יותר הן במישור הנפשי והן במישור הפיזי ובעיקר צמצם את תופעות הלוואי אחרים מנסים החולים דרכים אלטרנטיביות להילחם בדיכאון. מהמחקרים עולה כי רוב המשתמשים בתמצית הזעפרן לאורך זמן העידו כי הם ישנים ונרדמים טוב יותר, מרוכזים יותר ובעיקר מרגישים הרבה פחות לחץ וחרדה בכל תחומי החיים.

ולכן, מומחים רבים מתחום הרפואה ממליצים על נטילת כמוסות ספרוקס (saffrox) מבית נווה פארמה כתוסף טבעי ובטוח לשימוש לטיפול בבעיות דכדוך ודיכאון קל. הכמוסות, עשויות מזעפרן, כורכום, מגנזיום וויטמינים ממשפחת ה- B כמו חומצה פולית.