זה אחד הימים המאושרים והמכוננים ביותר שהיו לך בחיים- היום שבוא הבאת חיים חדשים לעולם.
כל כך הרבה רגשות הציפו אותך בו זמנית עם שינוי הסטטוס: התרגשות, שמחה, אושר, ההבנה שעכשיו יש גור אדם קטן שאת צריכה לדאוג לו לתמיד ולנצח. אבל עם כל תחושת האושר הגדולה- משהו בלב שלך לא מרגיש לך "בול" את לא מרגישה רק אושר גדול אלא גם חרדה, פחד ולחץ.

אז בימים הראשונים את מאשימה את ההורמונים המשתוללים אבל מה קורה אחרי שהתחושות של העצבות והדיכאון לא עוברות אחרי כמה ימים? האם זה יעיד על האמא שתהיי? לא. ממש לא. דיכאון ודכדוך אחרי לידה הן תופעות שכיחות יחסית המופיעות בקרב 91% מהיולדות ומתפתחות במהלך החודש הראשון אחרי הלידה.

דיכאון אחרי לידה לעיתים מתחיל בזמן ההיריון ויכול כאמור להתפתח עד כחודש אחריו. לדיכאון אחרי הלידה יש שלושה מצבים:
1. דכדוך אחרי לידה (Baby Blues)- התופעה השכיחה ביותר ומתרחשת בקרב 80% הנשים אחרי הלידה. בין התופעות ניתן למצוא לרוב פרצי בכי רבים, רגישות יתר, עייפות וקשיי הירדמות, חרדה, בלבול, תחושת רעב או שובע קיצוני, חוסר שקט. חשוב לזכור כי דכדוך אחרי לידה נמשך לרוב עד היום ה- 10 אחרי הלידה כששיאו "ביום הבכי הגדול" כ- 48-72 שעות אחרי הלידה. הדכדוך אחרי הלידה נובע משילוב של התרגשות, ירידת מתח והשינויים ההורמונאליים הרבים בגוף.
הדכדוך עובר לחלק מהנשים באופן טבעי עד שבועיים אחרי הלידה ואילו רוב הנשים צריכות חיזוק ועזרה חיצונית- תוספים, עזרה פיזית או עזרה נפשית כדי להתגבר על התחושה.
2. דיכאון אחרי לידה (Post partum depression)- מדובר בתופעה המתרחשת בקרב 11% מהיולדות ומתאפיינת בהתעצמות תסמיני הדכדוך למשך תקופה ארוכה אחרי הלידה. אנשי הצוות הרפואי (אחיות, רופאים, טיפת חלב וכו') העובדות ומטפלות בנשים אחרי הלידה צריכות לגלות רגישות ולבדוק היכן נמצאת היולדת על פי שאלון בשם "סולם אדינבורו" שעוזר לצוות לפתוח בשיח עם היולדת כדי לגלות את הקשיים, מצב הרוח ואף תסמיני דיכאון אחרי הלידה.
חשוב לזכור כי דיכאון אחרי לידה הינו דיכאון לכל דבר ויש לקבל טיפול כדי למנוע החמרה של המצב. כאן יש צורך בליווי פסיכולוגי צמוד הן דרך מסגרת קופת החולים או דרך מסגרת פרטית. במידה והטיפול הפסיכולוגי אינו משפר את המצב, יש להמשיך ולפנות לטיפול תרופתי. זכרי, אם לא תטפלי, המצב יכול להחמיר.
3. פסיכוזה- מדובר במצב קיצוני המתקיים באחוזים בודדים בקרב נשים אחרי לידה. במצב פסיכוזה האם לרוב לא מצליחה לתפקד ואינה מצליחה לגלות קרבה ואמפטיה כלפי התינוק החדש. במקרים קיצוניים יותר, היולדת מפתחת מחשבות אובדניות הן כלפי התינוק והן כלפי עצמה. במידה ויש חשש לפסיכוזה אחרי לידה יש לטפל במיידי מול גורמי השירות הרפואי ולקבל טיפול תרופתי ונפשי מותאם.

כאמור, דכדוך אחרי לידה שכיח בקרב 80% מהיולדות בארץ ובעולם. לעיתים התופעות לוואי חולפות מאליהן ולרוב האמהות החדשות צריכות עזרה ותמיכה נוספת (מלבד התמיכה הרגשית) של תוספים המכילים חומרים טבעיים העוזרים לטיפול בשלבי הדכדוך והדיכאון השונים.

מחקר קליני שפורסם במרץ 2016 השווה בין נטילת זעפרן (תוסף תזונה) לבין נטילת פלואוקסטין-פרוזרק (תרופה) על ההשפעה בטיפול בדיכאון אחרי לידה. במחקר המבוקר ניתן פלואוקסטין או זעפרן לנשים הסובלות מדכאון שאחרי לידה קל עד בינוני למשך 6 שבועות. המחקר הוכיח כי הנשים שצרכו זעפרן הגיבו לטיפול בהורדת תסמיני הדיכאון ללא שונות יחסית לקבוצת הנשים שצרכו פרוזאק. (עם זאת, החוקרים מבקשים לחדד כי מדובר היה במחקר מצומצם וכי יש להמשיכו במחקר המשך).

מחקר מבוקר וכפול סמיות נוסף (2017), השווה מיצוי זעפרן לפלסבו בקרב 60 נשים שסבלו מדכאון שאחרי לידה קלה עד מתונה. המחקר הראה יתרון משמעותי לזעפרן יחסית לפלסבו בשיפור בסמפטומי הדכאון שאחרי הלידה אחרי 4-8 שבועות מתחילת הטיפול.

בכל מיקרה, דכאון אחרי לידה הינה מחלה מורכבת ומחייבת התערבות רפואית. המצורף אינו מהווה המלצת טיפול.

ספרוקס (saffrox) מבית נווה פארמה הינו תוסף תזונה טבעי המכיל זעפרן, כורכום, חומצה פולית, מגנזיום וויטמין נוספים ממשפחת ה- B. מרכיבים אלו מאזנים את רמות הסרטונין, דופמין ונוראפינפין ומשפיעים על הנוירונים שבמוח וכל עוזרים ומאפשרים לרוב לצאת ממצבי הדיכאון והדכדוך ללא התמכרות וללא תופעות לוואי הנובעות מכדורים כימים ממשפחת ה- SSRI.