זה קורה אחת לכמה שנים בהם המדע מאשר את מה שידעו עמים עתיקים כבר לפני אלפי שנים ומצליחים להביא להוכחה מדעית.
הכורכום נמצא כאחד מפלאי הטבע ביכולותיו לטפל במחלות שונות לרבות: בעיות במערכת העיכול ומשמש כטיפול אנטי דלקתי.
הכורכום הוא אחד מצמחי התבלין העתיקים והידועים ביותר בעולם, בעיקר במדינות אסיה. הוא משמש בין היתר גם לצרכים רפואיים שונים. שורש הכורכום מכיל רכיבים הקרויים פוליפנוליים, אשר הידוע ביותר שביניהם הוא הכורכומין המעניק לשורש את צבעו הצהוב.

מחקרים אשר בחנו את סגולות הכורכומין, מצאו הוכחות רבות מאוד לתועלתו שלו כ חומר אנטי דלקתי וכן בחומר אשר יכול להפחית בצורה משמעותית סימפטומים דכאוניים (1). במדינות אסיה השונות ייחסו לכורכום השפעות אפשריות לשיפור מצב הרוח ולחידוש האנרגיה בגוף.
ניתן למצוא מחקרים רבים מאוד המראים את השפעתו ומעורבותו של הכורכומין בתהליכי העלאת רמות הסרוטונין והדופמין במוח אשר להם מעורבות ישירה בהשפעה על מצב הרוח.. בנוסף לכך הוא בעל השפעות דומות לאלו של תרופות המיועדות לטיפול בדיכאון (2).

כידוע ,כיום אחת הסיבות הנפוצות ביותר להתפתחותו של דיכאון היא הסטרס. נבדק ונמצא כי חשיפה ארוכת טווח לרמות סטרס גבוהות הגדילו את הסיכויים להתפתחות דיכאון, אך כאשר נעשתה בדיקה דומה על קבוצת מבחן אשר נטלה כורכום במקביל לתקופת הסטרס, האחוזים באוכלוסייה שלקו בתסמיני דיכאון היו נמוכים משמעותית.

במחקרים קליניים ברחבי העולם נמצאו השפעות מטיבות של הכורכומים במקרים של דיכאון גם כאשר נטלו הנבדקים את הכורכומין במקביל לתרופות אנטי דכאוניות במרשם רופא ואף נמצא כי הוא שיפר את תוצאות הטיפול התרופתי אצל חלק מהנבדקים. כן נמצא שיפור בתפקוד הקוגניטיבי של הנבדקים במחקר (4).

ספרוקס מבית נוה פארמה מכיל רכיבים פעילים שונים ביניהם: זעפרן, כורכום, חומצה פולית, ויטמין B9 ומגנזיום (מגנוקס).
במחקרים נמצא כי בטיפול בדיכאון באמצעות שילוב של כורכומין עם זעפרן ,נמצאה הגדלה משמעותית בהשפעה אנטי דיכאונית. במחקרים מהשנים האחרונות אף הוכח כי השפעתם המשותפת קרובה מאוד לזו של תרופת הפלוקסיטין (5).

לסיכום: הכורכום הוא רכיב טבעי, אשר סגולותיו רבות מאוד ונראה כי השפעתו על שיפור מצב הרוח ובפרט כאשר הוא נצרך במקביל לזעפרן היא רבה מאוד ואף בעלת השפעות חיובות נוספות על תפקוד גוף האדם.

ספרות:
  1. University of Maryland Medical Center. Turmeric. Retrieved December 4, 2015 from https://umm.edu/health/medical/altmed/herb/turmeric.
  2. Kulkarni SK, et al: Psychopharmacology (Berl). 2008 Dec;201(3):435-42
  3. Zhang L et al: Int J Neuropsychopharmacol. 2014 May;17(5):793-806.
  4. Panahi Y, et al: Phytother Res. 2014 Aug 4.
  5. Akhondzadeh Basti et al., 2007; Noorbala et al., 2005; Shahmansouri et al., 2014