אחת מתופעות הלוואי המוכרות של התרופות נוגדות הדיכאון כולן אך בעיקר תרופות מקבוצת חסמי קליטת הסרוטונין מחדש (SSRIs) היא פגיעה בתפקוד המיני. עכשיו סבורים מומחים שפרוזאק, סרוקסט, פקסיל,ציפרלקס ושאר התרופות מהקבוצה המכונות 'גלולות אושר', שפועלות על המעביר העצבי סרוטונין, גם פוגמות ביכולת לאהוב וליצור קשר רגשי וגם פוגעות בתפקודים המיניים בקרב גברים ונשים הנוטלים אותם.
הפגיעה בתפקוד המיני כתוצאה מנטילת נוגדי דכאון שונים הינה נפוצה ומתרחשת בקרב 33%-45% מהחולים הנוטלים תרופות אלו גם בגברים וגם בנשים. הפגיעה מתרחשת בכל שלבי התפקוד המיני כמו ירידה בליבידו (בחשק), בעיות זיקפה בגברים וסיכוך ואגינאלי בנשים, עכוב מטריד באורגזמה, ועד חוסר הגעה מוחלט לאורגזמה.
הופעת הפגיעה בתפקוד המיני, מגיע בדרך כלל עם תחילת השיפור במצב הרוח לאחר לקיחת התרופות נוגדות הדכאון מהקבוצות הנ"ל, תופעה זו גורמת לחלק ניכר מחולים אלו להפסיק את הטיפול או לנסות טיפולים אלטרנטיביים יעילים פחות.

מה עושים?

ניתן להחליף את נוגד הדכאון באחר, דבר שעלול להוביל להארכה בזמן הטיפול בדכאון ולתסכול החולה הסובל ובני משפחתו.
האם יש פתרון אחר?
מחקרים עדכניים שבחנו את השפעת ה- affron® - תמצית הזעפרן שבספרוקס, מצאו שהיא מהווה פתרון טבעי, יעיל ובטוח לנטרול ההשפעות השליליות של נוגדי דיכאון על התפקוד המיני. המטופלים (נשים וגברים כאחד) דיווחו על שיפור דרמטי בתפקוד ובתשוקה המינית.

במחקר אקראי, כפול סמיות, גויסו 36 גברים נשואים עם הפרעת דיכאון משמעותית שתסמיניה טופלו בהצלחה באמצעות פרוזאק - אך היו להם תלונות על ירידה בתפקוד המיני. חלקם קיבלו, בנוסף למינון הרגיל של התרופה שלהם זעפרן, וחלקם קיבלו פלצבו. התפקוד המיני הוערך באמצעות מדד סטנדרטי. לאחר ארבעה שבועות בלבד, הגברים בקבוצת הפרוזאק-פלוס-זעפרן חוו שיפור משמעותי יותר בתפקוד הזיקפה ובשביעות הרצון מאשר בקבוצת הפרוזאק-פלצבו. צוות המחקר קבע כי זעפרן הוא "טיפול נסבל ויעיל" עבור הפרעות בתפקוד המיני הגברי הנגרמות על ידי Prozac.

לאחר מכן, מדענים יצאו לקבוע אם זעפרן יכול לעזור באופן דומה (כלומר לנטרל את ההשפעות השליליות בתפקוד המיני) שחוו נשים שטופלו בתרופות נוגדות דיכאון. ב -2013 גייסו מדגם של 38 נשים, שלכולן היה דיכאון ושטופלו בפרוזאק - אך סבלו מסוגים שונים של תפקוד מיני לקוי שנגרם על ידי תרופה נוגדת דיכאון זו. במחקר כפול סמיות, חולקו הנשים באופן אקראי לשתי קבוצות שהאחת קיבלה תוספת תמצית זעפרן והשאר קיבלו פלצבו. כל המשתתפות המשיכו לקחת את המינון הרגיל של Prozac, והערכות נעשו באמצעות מדד התפקוד המיני הנשי לאחר ארבעה שבועות - למרות שעדיין נטלו את אותה תרופה נוגדת דיכאון אשר גרמה לתסמינים המיניים הלא רצויים מלכתחילה - נשים בקבוצת הזעפרן חוו שיפור משמעותי בתפקוד המיני הכולל (FSFI), עוררות, סיכה וכאב.

נראה כי זעפרן מהווה טיפול נלווה יעיל לניטרול תופעות לוואי מיניות שנגרמות על ידי נטילת תרופות נוגדות דיכאון.