חומצה פולית (B9)- החומצה הטובה המגנה על כלל מערכות הגוף - מהראש ועד קצות האצבעות

החומצה הפולית- או בשמה המדעי B9 (חומצה הנגזרת מוויטמין B) נחשבת לחומר המגן על המערכות הגוף, המוח והשלד, עוזרת לייצר תאים חדשים בגוף, מחזקת את כדוריות הדם האדומות, עוזרת בצמיחה ואף עוזרת ליצור ולתקן רכיבים ב- DNA. משרד הבריאות הישראלי וה- FDA האמריקאי ממליצים לטווח רחב מאוד של אנשים לנטול חומצה פולית כל יום: מנשים בגיל הפוריות (מגיל 20 ועד 50) בעיקר לפני ובמהלך ההיריון, דרך מבוגרים, במטרה להוריד את הכולסטרול הרע ולהפחית את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס, השד והלבלב ועד לבני הגיל השלישי, במטרה למנוע ולדחות מחלות כדמנציה ואלצהיימר.

מחקרים רבים הוכיחו כי שימוש קבוע בחומצה פולית לפני ובמהלך ההריון הוריד ב- 70% את הסיכון למומים מולדים ונזקים מוחיים בקרב יילודים. מחקר נוסף הוכיח כי שימוש קבוע בקרב אוכלוסייה בסיכון הורידה את הסיכון ב- 40-60% לחלות בסרטן המעי הגס ומחקר שלישי שנערך על 17 אלף איש (מבוגרים ובריאים) הוכיח כי שימוש קבוע (ואף במינון נמוך) הוריד ב- 18-30 אחוזים את הסיכוי לחלות בשבץ מוחי.

חוסר קבוע בחומצה פולית יכול לגרום להשמנה, בעיות ריכוז וזיכרון, נשירת שיער, ירידה במצב הרוח ועד לגרום לדיכאון, נדודי שינה כמו גם לקרישיות יתר, מחלות לב ודם, שבץ מוחי, בעיות עיכול ועוד ולכן יש לצרוך תוספת קבוע של חומצה פולית כל יום ויום.
החומצה הפולית מצויה בירקות ירוקים בעיקר כהים כמו תרד, מנגולד, אורוגולה, מלפפון, אפונה, שעועית ירוקה, אספרגוס, עלים ירוקים וכמו גם בירקות מצליבים כמו כרוב, כרובית וברוקולי וכלה בעגבניות, בננות, תפוזים, פלפלים, תפוחי אדמה, בטטה, קטניות ואיברים פנימיים כמו כבד ולבבות. למרות שכיחות החומצה הפולית בטבע, הסטטיסטיקה מראה כי כמעט למחצית מאוכלוסיית העולם יש מחסור משמעותי בחומצה פולית בגוף.

אולם רמה נאותה של חומצה פולית בדם לא מבטיחה את פעילותה במנגנונים הביוכימיים הנ"ל מאחר שכניסה למסלולים הביוכימיים מחייב חיזור אנזימתי של החומצה הפולית. מחקר בארה"ב מראה כי ל-60% מהאוכלוסיה הכללית יש פעילות חסר של אנזים זה. דבר זה עלול לגרום בין היתר לפחות יצירה של המתווכים העצביים סרוטונין, דופאמין ונוראדרנאלין ובכך לפגיעות רבה יותר לתהליכים הפוגעים במצב הרוח ולדכאון קליני.

Saffrox מבית נווה פארמה* – מכיל היחיד שמכיל חומצה פולית מחוזרת בנוסף למיצוי פטנטי של הרכיבים הפעילים של זעפרן, מגנזיום (מגנוקס) ומחקרים מראים שהוא אחת הדרכים היעילות והבטוחות להקלה על תסמיני הדכאון הקליני (קל עד בינוני).

*ספרוקס הוא תוסף תזונה ללא התוויה רפואית מאושרת.
*בכל מיקרה של התחושות הנ"ל, יש לפנות לעזרה רפואית. לקיחת ספרוקס אינה משמשת תחליף לטיפול רפואי.