אנו חיים בעולם מלחיץ, שלעיתים לא קל לרבים מאיתנו: עומס העבודה, יוקר המחיה, מחירי הדיור והידרדרות המצב הכלכלי משפיעים על האופן שבו אנו מרגישים ומובילים לירידה במצב הרוח של ישראלים רבים. סקר של המרכז ללימודים אקדמיים ומכון פסגות מצא, שהידרדרות במצב הכלכלי מביאה ישראלים רבים למצב דיכאון. גם המגמות הטכנולוגיות, החיבור המתמיד לרשתות החברתיות והניכור שאנו חווים ביומיום הופכים את העידן שבו אנו חיים לקשה במיוחד מבחינה רגשית. זהו כנראה ההסבר לעובדה שבשנים האחרונות חלה עלייה דרמטית בכמות הישראלים, ברובם צעירים, הסובלים מחרדה ודיכאון ברמות שונות. מדו"ח של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסם בשנת 2016, עולה כי בקרב היהודים, 34% מבני 20 ומעלה חשו מדוכאים לעתים קרובות או מדי פעם ו-9% חשו דיכאון לעתים קרובות. במגזר הערבי תחושת הדיכאון מגיעה ל-49%. שיעור הדיכאון לרוב גבוה יותר בקרב נשים: 40% מהן חשו מדוכאות לעתים קרובות או מדי פעם, לעומת 27% מהגברים . קיימת הערכה לפיה, כ- 35% מהישראלים נוטלים תרופות לשיפור מצב הרוח (הארץ 19/11/2013 נגה ניר נאמן, הילה אלרואי). במציאות שבה יותר משליש מהאוכלוסייה בישראל נוטלים תרופות לשיפור מצב הרוח, היה זה אך מתבקש למצוא פתרון טבעי לבעיה.

ספרוקס SAFFROX הינו תוסף תזונה המבוסס על תמצית ייחודית של תבליני זעפרן וכורכום, ובנוסף נגזרת ייחודית של חומצה פולית, מגנוקס (מגנזיום) וויטמיני B. הזעפרן מכיל את החומרים הפעילים קרוסין, וספראנאל. למרכיבים אלה מיוחסת תרומה לאיזון רמות המעבירים העצביים במוח שמשפיעים על מצב הרוח - דופמין, נוראפינפרין וסרוטונין. במחקרים שבחנו את פעילות הזעפרן בהשוואה לתרופות נוגדות דיכאון נמצא שהשפעתו דומה לשלהן, עם פחות תופעות לוואי וללא חשש מהתמכרות.

SAFFROX (ספרוקס) – המהפכה כבר כאן

הזעפרן נחשב ברפואה העתיקה כתבלין בעל השפעה מרגיעה ומשפרת מצב רוח. בשנים האחרונות, ניתן לזה ביסוס מדעי בעשרות מחקרים. פרסומים במרכזים רפואיים במקומות שונים בעולם הצביעו על יעילות התבלין בטיפול בדיכאון בקבוצות ניסוי. בתחילה נוסו תכשירי זעפרן אל מול פלסבו (תרופת דמה). בהמשך הושוותה השפעתם לזו של תרופות נוגדות דיכאון נפוצות, כגון פרוזאק. תוצאות המחקרים הראו כי לזעפרן יעילות דומה לזו של תרופות, וסימנו את הכיוון למהפכה הבאה בטיפול בדיכאון. בשלב הבא נקבע המינון, ונמצא שיעילות התבלין עולה כאשר מוסיפים לנוסחה רכיבים של כורכום שגם לגביו נמצא שמגביר את האפקטיביות של התרופות נוגדות הדיכאון..
תמצית הזעפרן הייחודית AFFRON המצויה ב-SAFFROX - הינה מיצוי המיוצר בחברת תרופות, המבטיח כמות קבועה ומדויקת של החומרים הפעילים שבזעפרן.
השימוש בזעפרן נחקר קלינית ונמצא בטוח, אינו פוגע בזיכרון, איכות השינה, ריכוז או במערכת הלב וכלי הדם. הוא אינו גורם להתמכרות ונטול תופעות לוואי. הזעפרן נמצא מתאים לשימוש בדיכאון, דיכאון לאחר לידה (כתכשיר טבעי, מותר בהנקה), חרדה, אי שקט, רוגז ותופעות פסיכוסומטיות כמו גם למצויים בתהליכי גמילה מסמים או אלכוהול.

ספרוקס (SAFFROX) מכיל רכיבים טבעיים מועילים נוספים

הדכדוך לא חולף? ייתכן שהתשובה היא חסר בוויטמין B9

החומצה הפולית (שנקראת גם ויטמין B9) חיונית ליצירת המתווכים העצביים סרוטונין, נוראדרנאלין ודופאמין. לכן, מחסור בחומצה פולית עלול להוביל לירידה במצב הרוח. מניסויים מתברר כי עד 60% מהאוכלוסייה בארה"ב אינם מסוגלים להפיק תועלת מהחומצה הפולית המתקבלת מהמזון עקב תת-פעילות של אנזים מסוים, שהופך את החומצה הפולית לזמינה למערכת העצבים. השילוב של חומצה פולית בצורתה המחוזרת (L-Methylfolate) ביחד עם הזעפרן מאפשר להתגבר על בעיה זו ולהביא לשיפור במצב הרוח. מחקרים מראים שתוספת הנוסחה הייחודית עשויה לסייע אפילו לאנשים הסובלים מדיכאון עמיד לתרופות.
בנוסף לרכיבים אלה, ספרוקס מכיל את ה"MAGNOX" - רכיב המגנזיום הפטנטי שמטרתו לשפר את היכולת האנרגטית וכן גם ויטמיני B6 ו - B12, שנחשבים בעלי השפעה מרגיעה במצבי סטרס.

References:
  1. G. Kell et al. Complementary Therapies in Medicine 33 (2017) 58–64
  2. Shahin Akhondzadeh et al. BMC Complementary and Alternative Medicine 2004, 4:12
  3. N. Shahmansourietal et al. , ournalofAffectiveDisorders (20013).
  4. A. Akhondzadeh Basti et al. , Progress in Neuro-Psychopharmacology & Biological Psychiatry 31 (2007) 439–442
  5. A.A. Noorbala et al. , Journal of Ethnopharmacology 97 (2005) 281–284