מעל מחצית מהמשתמשים בתרופות נגד דיכאון מדווחים על תופעות לוואי שליליות, שהנפוצות בהן הן אובדן הדחף המיני, אי הגעה לאורגזמה והעדר זיקפה.
בעוד שהגברים מושפעים לעיתים קרובות יותר, נשים מדווחות על תופעות לוואי חמורות יותר. מחקר שבדק את השכיחות של הפגיעה בתפקוד המיני עם שימוש בנוגדי דיכאון ממשפחת SSRI ו -Effexor מצא כי עד 73% (!!!) מהחולים סובלים מתסמינים מיניים אלה, היכולים להימשך זמן רב לאחר הפסקת הטיפול בתרופה.
מצב זה הניע את המדענים לקרוא לרופאים "לשקול את ההשפעה של טיפול תרופתי על התפקוד המיני של המטופלים". למרבה הצער, לאחר שאנשים מדוכאים ואפילו אובדניים נאבקים במשך שנים עם תרופות נוגדות דיכאון שונות, כאשר הם משיגים סוף סוף הקלה יציבה עם מינון מסוים של תרופה, רופאים אינם ששים לשנות את המינון שלהם "רק" כדי למנוע את הסימפטומים המיניים. במקום זאת, רופאים רושמים תרופות נוספות שמטרתן "לקזז" את חוסר התפקוד המיני שנגרם על ידי תרופות נוגדות דיכאון. אבל לתרופות נוספות אלו תגובות שליליות משלהן.

מחקרים שבחנו את השפעת ה- affron® - תמצית הזעפרן שבספרוקס, מצאו שהיא מהווה פתרון טבעי, יעיל ובטוח לנטרול ההשפעות השליליות של נוגדי דיכאון על התפקוד המיני. המטופלים (נשים וגברים כאחד) דיווחו על שיפור דרמטי בתפקוד ובתשוקה המינית.

במחקר אקראי, כפול סמיות, גויסו 36 גברים נשואים עם הפרעת דיכאון משמעותית שתסמיניה טופלו בהצלחה באמצעות פרוזאק - אך היו להם תלונות על ירידה בתפקוד המיני. חלקם קיבלו, בנוסף למינון הרגיל של התרופה שלהם זעפרן, וחלקם קיבלו פלצבו. התפקוד המיני הוערך באמצעות מדד סטנדרטי. לאחר ארבעה שבועות בלבד, הגברים בקבוצת הפרוזאק-פלוס-זעפרן חוו שיפור משמעותי יותר בתפקוד הזיקפה ובשביעות הרצון מאשר בקבוצת הפרוזאק-פלצבו. צוות המחקר קבע כי זעפרן הוא "טיפול נסבל ויעיל" עבור הפרעות בתפקוד המיני הגברי הנגרמות על ידי Prozac.

לאחר מכן, מדענים יצאו לקבוע אם זעפרן יכול לעזור באופן דומה (כלומר לנטרל את ההשפעות השליליות בתפקוד המיני) שחוו נשים שטופלו בתרופות נוגדות דיכאון. ב -2013 גייסו מדגם של 38 נשים, שלכולן היה דיכאון ושטופלו בפרוזאק - אך סבלו מסוגים שונים של תפקוד מיני לקוי שנגרם על ידי תרופה נוגדת דיכאון זו. במחקר כפול סמיות, חולקו הנשים באופן אקראי לשתי קבוצות שהאחת קיבלה תוספת תמצית זעפרן והשאר קיבלו פלצבו. כל המשתתפות המשיכו לקחת את המינון הרגיל של Prozac, והערכות נעשו באמצעות מדד התפקוד המיני הנשי לאחר ארבעה שבועות - למרות שעדיין נטלו את אותה תרופה נוגדת דיכאון אשר גרמה לתסמינים המיניים הלא רצויים מלכתחילה - נשים בקבוצת הזעפרן חוו שיפור משמעותי בתפקוד המיני הכולל (FSFI), עוררות, סיכה וכאב.

נראה כי זעפרן מהווה טיפול נלווה יעיל לניטרול תופעות לוואי מיניות שנגרמות על ידי נטילת תרופות נוגדות דיכאון.